Pandemi'de Son Durum Ve Corona'dan Korunma Yolları

Pandemi'de Son Durum Ve Corona'dan Korunma Yolları

Covid - 19 vaka sayısı hızlı devam ederken sosyal medya hesabından sık sık uyarıda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son olarak yoğun bakım servislerinden görüntüler paylaştı.

Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca  Twitter  hesabından paylaşımda, "Bugün eski normallerimize mesafe koymazsak yarın sevdiklerimizle aramıza hiç açılmayacak mesafeler girebilir.

VİDEODA YOĞUN BAKIM SERVİSİNİN ZORLUĞU ANLATILDI

 

Ayrıca Bakan Koca'nın paylaştığı paylaşımlarda Covid-19 yoğun bakım servisinin anlatan videolara yer verdi. Videoların yoğun bakım yoğunluğuna diğerinde de gençlerin yoğun bakım incelediği belirtildi.

SALGININ TÜRKİYE'DEKİ SON DURUMU

Türkiye'de açıklanan son 24 saatlik koronavirüs verilerine göre; 2841 yeni hasta tespit edildi, vefat sayısı ise 88 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 233'e, toplam hasta sayısı ise 404 bin 894'e yükseldi.

GÜNLÜK İYİLEŞEN HASTA SAYISI 2181 OLDU

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 2181 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 346 bin 794 yükseldi. Toplam test sayısı 15 milyon 713 bin 891, ağır hasta sayısı ise 3230'a yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 4.2 oldu.

Corona virüsten daha iyi korunmak için ;

COVID-19'un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın.

Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun.

Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın.

Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.

Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın.

Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın.

Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19'a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19'a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.