Kışın Daha Sağlıklı Olmak İçin Tüketmemiz Gerekenler

Kışın Daha Sağlıklı Olmak İçin Tüketmemiz Gerekenler

Kış mevsiminin değişmez sebzeleri ile hem kış aylarında formda kalabilir hem de sağlığınızı koruyarak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önleyebilirsiniz. Kış aylarında her renkte sebze tüketmeye özen gösterin. Taze sebzelere sofranızda yer vermeniz hem hormonsal gıda tüketimini azaltır hem de sebzelerin besleyici  sağlıklı etkilerinden yararlanmanızı kolaylaştırır. Kırmızı ve mor renkli sebzeler kansere karşı koruyucu etki gösterirken, koyu yeşil yapraklı sebzeler de folik asit yönünden besleyicidir. Sarı renkli meyveler ise C vitamini deposu olarak sınıflandırılır.

Brokoli

kış sebzeleri

Kış sebzelerinin başında gelen brokoli, potasyum ve A vitamini açısından zengindir. Brokoli çok fazla pişirilmemeli ve pişirilen su sonrasında kullanılmalıdır. Mide kanseri riskini en aza indiren brokoli diyet listelerinin de vazgeçilmez sebzeleri arasında.

Havuç

havuç  kışın sağlıklı beslenme

B1, B2 ve A vitamini açısından zengin olan havuç su içeriği yüksek sebzelerden biri. Lif deposu olan havuç, bağırsak rahatsızlıklarını önlemede etkili. Havuç pişirildikten sonra hemen tüketilmesi gereken sebzelerden.

Ispanak

Tam bir demir deposu olan ıspanak, tansiyonu düşüren ve kan pıhtılaşmasını azaltan bir yapıya sahip. Bağışıklık sistemini de güçlendiren ıspanak kış aylarında sıkça tüketilmeli.

ıspanak  kışın sağlıklıdır

Karalahana

C vitamini, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan karalahana, mide ve bağırsak sorunlarına karşı etkili olmasının yanında kabızlığı da önlüyor. Astıma yararlı olan karalahana ayrıca sarılık gibi hastalıklara karşı da oldukça etkili. Küçük bir uyarı: Guatr sorunu olanların karalahanayı fazla tüketmemeleri gerekiyor.

karalahana pancar kış sebzesi faydalı

Soğan

Her türlü enfeksiyonla mücadelede oldukça etkili olan soğan tam bir antioksidan deposu. Bronşları temizleyen soğan aynı zamanda öksürük sorunlarını da iyileştirir. Cilt hastalıkları ve egzama gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığını korur.

soğan kışın sağlıklıdır kan yapar

Maydanoz

yeşil taze maydanoz kışın sağlıklı maydanoz zayıflatır

İdrar söktürücü özelliği olan maydanoz potasyum, A ve C vitamini açısından da son derece zengin. Ödem attıran ve kansızlığa iyi gelen maydanozun suyu kaynatılıp içildiğinde son derece faydalı etkilere sahip.

Salatalık

salatalık hıyar sağlıklı faydalıdır kış sebzesi

Cilt dostu salatalık cildin elastikiyetini artırarak kasları güçlendiren bir yapıya sahip. Salatalık kabızlığı önler ve cilt hassasiyetine karşı koruma sağlar. Kolesterolü düşüren salatalık vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.