Kekik Çayının Bu Kadar Faydalı Olduğunu Biliyor muydunuz ?

Kekik Çayının Bu Kadar Faydalı Olduğunu Biliyor muydunuz ?

Nasıl yapılır ?

Sizde beslenmenize kekik katmak istiyorsanız, onu çaya çevirmek iyi bir fikir olabilir. Kekik çayı, bitkinin yapraklarının demlenmesi ile yapılan bir içecektir. Bunu yapmak için su kaynatılır. Yapraklar daha sonra eklenir ve içmeden önce beş dakika demlendirilir. Bu yöntem genellikle kendi kurutulmuş yaprak stoğunuz varsa kullanılır. Kendi yapraklarınızı evde yetiştirmeniz mümkün değilse, poşet çay satın almak uygun bir alternatiftir.

kekik çayı faydaları

Faydaları ;

İçerdiği antioksidan, vitamin ve mineral bolluğu sayesinde düzenli olarak kekik çayı içmek sağlığınıza faydalı olabilir. 

• Bakterilerle karşı güçlüdür: Bilim adamları kekikte bulunan uçucu yağların güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu keşfettiler. Özellikle pnömoni ve ishal gibi çeşitli hastalıklardan sorumlu bir bakteri türü olan E. coli'ye karşı etkili olduğu bulunmuştur.

• Enflamasyonu yönetir: Kekikteki aktif bir bileşik olan timol, belirli inflamatuar yolları baskılayarak inflamasyonu yönetmeye yardımcı olabilir. Özellikle karın bölgenizdeki organları kaplayan zar olan peritonun iltihaplanmasına karşı oldukça etkili olabilir.

• Kanser riskini azaltır: Natural Product Communications'da yayınlanan bir araştırma, kekik ekstraktlarının kolon kanserine karşı sitotoksisite sergilediğini göstermektedir.7 Başka bir çalışmada, kekiğin meme kanserine karşı yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir.

• Kan basıncını ketki eder: Farelerde test edilen bir çalışmada kekik kan basıncının düşmesine yardımcı oldu. Bu bulgu, kekiğin yaygın olarak kullanıldığı Akdeniz diyetinin insanlarda sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekleyebileceğini göstermektedir.

kekik çayı çok faydalı

Besin Değerleri ve Kafein İçeriği

Kekik yaprağında kafein yoktur; bu nedenle, içecek kafeinsiz kabul edilir. Aynı zamanda sağlığınızı geliştirebilecek çeşitli vitaminler, mineraller ve uçucu yağlar açısından da zengindir.

Yara iyileştirmesi

Kekik'te bulunan antiseptik bileşikler - karyofilen, kamfen ve timol - yaraları enfeksiyonlara karşı koruyacak ve iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Kalp sağlığı

Kekiğin antispazmodik nitelikleri (özellikle uçucu yağda) damarları ve arterleri gevşetmeye yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür ve kalp üzerindeki stresi azaltır. Kalp kaslarını güçlendirebilir ve dolaşım sistemini uyararak yine kalp üzerindeki baskıyı hafifletebilir.

Sindirime Faydası

Kekik, sindirim sisteminin genel sağlığını destekleyerek sindirim sistemine fayda sağlar. Kekik içerisinde yer alan ktif bileşiklerden biri olan timol, peristaltik kas hareketlerini uyarmaktadır ve böylece midede uzun süre yiyecek kalmamasını sağlar. Bu bitkinin antispazmodik etkisi, bağırsak kramplarını hafifletebilir ve sinidirim ya da emilim bozukluğundan kaynaklanan mide şişkinliğini azaltabilir. Bir gaz giderici olarak da bilinen Kekik, gastrointestinal sistemde gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve şişkinlikle mücadeleye yardımcı olan fazla gazların uzaklaştırılmasını sağlar.

Böbrek Sağlığı 

Düzenli idrara çıkma (diürez), normal böbrek fonksiyonunu sürdürmek için çok önemlidir. Kekik, çok fazla sıvının tutulmamasını sağlarken, hassas elektrolit dengesini bozmadan doğal bir idrar söktürücü görevi görür.