Her gün Kullandığımız Dezenfektanı Doğru  Kullanıyor muyuz ? Gerçekten İşe Yarıyor mu ?

Her gün Kullandığımız Dezenfektanı Doğru Kullanıyor muyuz ? Gerçekten İşe Yarıyor mu ?

Dezenfektanlar Hangi alanlarda İşe Yarıyor? Dezenfekte Etme Yöntemi Nasıl Çalışır? 

Görünür ya da görünmez kirlenme olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendi vücudumuza ya da başka kişilere, yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanılır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanlarıdır.

dezenfekte

El Dezenfektanları, Kolonyalar Kaç Derece Üstü Alkol Oranına Sahip Olursa Virüse Karşı Etki Sağlar? Piyasada ki bütün dezenfektanları kullanabilir miyiz? Dezenfektan satına alırken hangi kriterleri dikkate almalıyız ? 

Alkol bazlı el dezenfektanları çok kısa sürede buharlaştığı için genellikle 2 ila 5 saniye içerisinde mikroorganizmaların çoğunu öldürür. Hastanelerde kullandığımız alkol bazlı dezenfektanlar içeriğindeki alkol oranı ayarlanmış ve son kullanma tarihleri yazılmış dezenfektanlardır. Evlerde kullanılan kolonya dediğimiz maddeler 70 derece ve üstü alkol içeren 70 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır. Ağzı açık kalmış kolonyaların alkol içeriği hızla buharlaşacağı için mikrop öldürme özelliği azalabilir. O nedenle büyük volümdeki dezenfektan ve ev kolonyalarının ağzının sıkı kapatılması koşuluyla 60 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır.

kolonya dezenfekte

Bazı Dezenfektanlar Daha Sert Ve Kesin Bir Kokuya Sahipken Bazıları Parfüm De İçerebiliyor. Hangisine Güvenmeliyiz? 

Hiçbir dezenfektanı ellerimizi dezenfekte ederken koklamamamız gerekir çünkü içeriği nedeniyle solunum yolları için zararlı olabilir. Bu nedenle parfümlü olmasının hiçbir faydası yoktur. Tercih nedeni değildir.

El Dezenfektanı Nasıl Uygulanırsa Etkili Olur? Yöntemi Nedir? 

Etkili olması için avucu doldurması ve elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerekir. Çok kısa sürede buharlaşabilme özelliği ve 2 saniye içerisinde de bakterileri ve virüsleri öldürme özelliği olduğu için hızla el üzerinde yayılması gerekir.

Dezenfektanlar Virüsü Tamamen Ortadan Kaldırıyor mu? 

dezenfektan virüsü

Dezenfektanların çoğu zarflı virüslere karşı etkilidir. Bunlar HIV, Hepatit B, influenza ya da Koronavirüs gibi insanlarda hastalık yapan virüslerin, sporsuz bakterilerin çoğunda etkilidir.

Sadece Hasta Olanların mı Yoksa Hasta Olmayıp Korunmak İsteyenlerin mi Maske  Kullanması Daha Doğru? 

Coronavirüs korunmasında genel olarak maske kullanmanın bir yararı olduğu gösterilememiştir. Yüz maskeleri hasta olan kişilerin başkalarıyla temas edecekleri zaman takması önerilen koruyucu malzemelerdir. Hastanelerde yoğun hastalarla karşılaşacak sağlık çalışanlarının da yüz maskesi takması önerilir. COVID-19 ile enfekte olması muhtemel olan hastalarla yakın temas edecek, onlardan örnek alacak ya da trakeostomi (cerrahi yollarla soluk borusuna giden bir delik açılması) gibi işlem yapacak kadar yakın temas edecek sağlık personelinin çok küçük partikülleri de engelleyen N95 maskeleri takması önerilir.