Balık yağları  faydalı mıdır zararlı mıdır ? Kilo aldırır mı ?

Balık yağları faydalı mıdır zararlı mıdır ? Kilo aldırır mı ?

Balık yağı, insan vücuduna yararlıdır. normal tüketimde, çeşitli işlevlerine sağlar. Fazla tüketim bazı zararları ortaya çıkarabilir. Çocuklar için omega-3'ün yararlarının neler olduğu ve balık yağının tüketimi hakkında bazı bilgileri derledim.

Balık yağı hakkında 

Balık yağı, DHA, D vitamini ve omega-3 bakımından zengin olan hayvansal yağdır. Yüksek kolesterol, artrit, kalp hastalıklarına yararlıdır. Vitamin ve omega-3 deniz balıklarında, diğerlerine göre daha fazla bulunur. Hem çocuklarda hem başkalarına yarar sağlar. 

balık yağı fayda zarar kilo aldırır mı

Yararları 

 - Yüksek kolesterolü düşürür

 - Omega-3 içerikli balık yağları, kalbe faydalıdır. Kalp ritmini düzenleyerek kalbi korur.

 - Kanı inceltme özelliği bulunur. Kanın vücutta daha rahat dolaşımını sağlar.

 - Hafızayı güçlendirir. Unutkanlığı azaltır. Balık yağı tüketimi, ilerleyen dönemlerde alzheimer hastalığının ortadan kalkmasını sağlar.

 - Çocuklarda zihin kapasitesinin gelişimine fayda sağlar. Öğrenme yeteneğinin geliştirilmesinde katkı sağlar. 

 - Yaşlılık dönemlerinde sıklıkla görülen göz bozukluklarının önüne geçer.

 - Şeker hastalığını vücuda vereceği zararları önler.

 - Tüm kanser hastalıklarına karşı bağışıklık oluşturmada büyük fayda sağlar.

 Zararları 

balık yağları nedir kilo yarar

 

 Balık yağı, uzman kontrolünde, omega-3 eksikliğinde devamlı olarak tüketilebilir. Uzman kontrolünde kullanılmazsa, yarardan çok zararları olabilir. Fazla tüketim, balık yağının vücuda zarar vermesine sebep olur. Balık yağının normal kullanımında, gösterdiği yaygın yan etkiler şu şekildedir.

 - Göğüs rahatsızlıklarına veya kaburga ağrılarının artmasına neden olabilir.

 - Sırt bölgesinde yaygın ağrılar görülebilir. Sırt bölgesinde ağrılar ani şekilde ortaya çıkar ve dakikalarca devam edebilir.

 - Bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olabilir. 

 - Midede tahrişler ve ishalin artması görülebilen diğer yan etkiler arasındadır.

 - Vücudun sıvı kaybetmesine neden olabilir. Uzmanlar balık yağı tüketen kişilerin, dönem içerisinde bol su tüketmelerini tavsiye ederler.

 - Ağızda hoş olmayan koku oluşturabilir. 

 Balık yağının yan etkileri ciddi semptomlar değildirler. Fakat balık yağı tüketip bu yan etkilerden etkilenen kişilerin, doktora başvurması doğru olabilir. Balık yağını, doktor kontrolünde kullanmayı unutmamalısınız.

Kilo aldırır mı ? 

 

Balık yağı kullananlar arasında yaygınlaşan bir söylenti de balık yağının kilo aldırdığıdır. Fakat bu durum pek de doğru sayılmaz.

Çünkü balık yağı tokluk hissi yaratacağı için aslında yediğiniz öğünleri bile azaltmaya yardımcı olur. Bu sebeple balık yağları kilo aldırmaz.