21 Çeşit  Yaz ve Kış Meyvelerinin Mucizevi Faydaları

21 Çeşit Yaz ve Kış Meyvelerinin Mucizevi Faydaları


PORTAKAL

portakal

Portakallar mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Büyük bir portakal günlük alınması gereken miktarın %100’ünden fazlasını sağlar.

Portakal iyi bir potasyum kaynağıdır. Yüksek potasyum alımı, zaten yüksek seviyeleri olan kişilerde kan basıncını düşürebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.


MANDALİNA

mandalina

Antioksidan açısından zengin olan mandalina tüketilerek kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Aynı zamanda C vitamini oranı olarak mandalinanın kalp hastalarını azaltma durumu söz konusudur. Tansiyonu düzenler. Mandalinanın içerisinde bulunan yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği tansiyonun dengelenmesini sağlar.


AYVA

Ayva

Kilo vermeye yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Saçların uzamasına yardımcı oluyor. Cildin genç kalmasına yardım ediyor.

Kalp damar sağlını koruyor. Sindirime yardımcı olup bağırsak sağlığını koruyor.


ELMA

elma

Elmanın besin değeri fazlasıyla yüksektir, içerdiği vitamin ve elementler sayesinde vücudu güçlendirir ve bağışıklık sistemini dengeler. Elma vücudu kanserden de korur. Bu kadar faydasına ek olarak kalorisi de düşüktür.


ÜZÜM

üzüm

Kemik yapısının güçlü olmasında önemli olan bakır, demir ve manganez gibi mineralleri içeren üzüm, düzenli olarak tüketildiğinde, osteoporoz gibi yaşa bağlı kemik erimelerinin başlamasına engel oluyor.

Sinir sistemini güçlendiren, beyin yapılarını koruyan ve akne tedavisinde etkili olan üzümün bir porsiyonu 15 adede denk geliyor.


ERİK

Erik

Glisemik indeksi düşük olan erik kan şekerini dengeliyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Şeker içeriği düşük bir meyve olduğundan diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir.

Stres karşıtı mineral olarak bilinen magnezyum da erikte oldukça fazla miktarda bulunuyor. 10 adet küçük boy erik 1 porsiyon meyveye denk gelirken, eriği tuzlayarak tüketmek vücutta ödem oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle tansiyon hastalarının tuz dökmeden yemeleri şart.


İNCİR

incir

Kolesterolü düşürücü etkisi olan incir, çok yüksek lif oranıyla bağırsak sağlığı için de son derece önemli bir meyve. Özellikle çözünür bir lif olan pektin içeriği sayesinde sağlıklı bağırsak hareketlerini uyarıyor. Çalışmalar incir tüketiminin kolon kanserini önlediğini ortaya koyuyor.

2 adet taze incir 1 porsiyona denk gelirken, insülin direnci olanlar dikkatli tüketmeli. Kan şekerini dengelemek için incir tüketirken yanında 1 bardak süt tercih edebilirsiniz.


KİRAZ

kiraz

Bilimsel çalışmalar her gün uyumadan 10 dakika önce tüketilen 1 porsiyon (15-20 adet) kirazın, uykuya dalmayı kolaylaştırdığını ve uyku kalitesini artırdığını gösteriyor.

Şeker içeriği nispeten düşük olduğu için diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir meyve olan kiraz, gut hastalığının iyileşme sürecine de destek oluyor. Ancak kan sulandırıcı etkisi olduğundan kalp ve tansiyon hastaları dikkatli tüketmeli.


DUT

görev

Zengin içeriğiyle kanseri önlemeden cilt bakımına dek birçok faydası bulunan dutun 1 porsiyonu 1 çay bardağına eşit.

Ancak çoğu zaman lezzetine kanıp ölçüsüne dikkat edilmez ve aşırı tüketilirse bağışıklığı güçlendirmek yerine bu kez tam tersine bağışıklığı düşürüyor, karın ağrısı ve mide bulantısına neden olabiliyor, genel sağlık durumunu bozabiliyor. Bu arada dutu pestisit kalıntısı nedeniyle iyi yıkayarak tüketmek gerekiyor.


ŞEFTALİ

şeftali

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan "Şeftali lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olup kabızlığı azaltırken, hamileler ve anne karnındaki bebekler için sayısız fayda sağlıyor.

Günde 1 orta boy şeftali tercih edilebilir. Tüylü yapısı boğazı tahriş edebileceği için kabuğunu soyarak tüketebilirsiniz" diyor.


KAYISI

kayısı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan "Demir içeriği yüksek olan kayısı anemi ve anemi kaynaklı pek çok hastalığı önlerken, tedaviyi de kolaylaştırıyor. Kan oluşumunu destekleyen, kan akışını ve enerjisini artıran kayısı, kanda biriken zararlı atık maddelerin vücuttan atılmasına da yardımcı oluyor.

Günde 3-4 adet taze ya da kuru kayısı 1 porsiyona denk geliyor. Lif oranı yüksek bir meyveolduğundan kabızlık sorunu yaşayanlara çok iyi gelirken, fazla tüketimi ishal sorununu artırabilir" diyor.


KAVUN

kavun

Zengin potasyum ve su içeriğiyle sağlık deposu olan kavun, vücuttan toksik maddelerin atımını kolaylaştırırken, kalp krizi riskini azaltıyor, kötü kolesterolün düşürülmesine fayda sağlıyor.

Yüksek potasyum içerdiği için böbrek hastalarının ve hiperpotasemi hastalığı olanların doktoruna danışarak tüketmesi gerekli. Günde 2 dilim kavun 1 porsiyon meyveye denk geliyor.


KARPUZ

karpuz

Hem lezzeti hem serinletici etkisiyle yazın vazgeçilmezi karpuz tam bir sağlık deposu. Kalpten kansere birçok hastalığa iyi gelen karpuz, buna karşın şeker oranı yüksek bir meyve. 2 dilimi (80 gram) 1 porsiyona eşit olan karpuzu tüketirken özellikle insülin direnci olanların, hipoglisemi ve diyabet hastalarının kontrollü tüketmesi şart.

1 porsiyonu 180 kalori olup, 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir ve 1 gr lif içeriyor. Karpuzun yanında protein kaynağı olan peynir tüketmek kan şekeri seviyesinin daha normal seyretmesini sağlıyor.


GREYFURT

Greyfurt

A vitamini açısından zengindir. Bunun yanında C ve B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor mineralleri bakımından da oldukça zengin. Bu vitamin ve mineraller sayesinde metabolizmayı hızlandırır. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini, yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı oluyor.


NAR

nar

 potasyum açısından da zengin ve bu nedenle tansiyon düşürücü etkisi ile ünlü. Vitamin, mineral, antioksidan ve enzimler bakımından zengin olan nar hastalıklarla mücadelede önemli bir rol oynuyor. Karın çevresindeki yağları da azaltmada etkilidir.


KİVİ

Kivi

A vitamini bakımından zengin olan kivi, özellikle C vitamini konusunda tüm kış meyvelerine fark atıyor. Bir kivideki C vitamini miktarı 2 portakaldaki, 3 mandalinadaki C vitaminine eşdeğer. Müthiş faydalı bu meyve, içerisindeki C vitamini nedeniyle, açık yaraların ve yanıkların iyileşmesinde etkili! Görme bozuklukları, üreme fonksiyonları ve kemik gelişimine de faydalı.


MUŞMULA

Muşmula

Töngel olarak da bilinen ve özellikle kırsal bölgelerde daha çok tüketilen muşmula C vitamini bakımından dikkat çekiyor. Sindirim sistemi, sinir sistemi ve böbreklere faydalı olmasıyla kış meyveleri arasında öne çıkan muşmula çay olarak da tüketilebiliyor. Bağırsak enfeksiyonlarını önlüyor. Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olan muşmula kan dolaşımını da hızlandırarak metabolizmanın da hızlı çalışmasını sağlıyor.


KUMKUAT

Kumkuat

Turunçgil ailesinin bu küçük üyesi kumkuat, özellikle tansiyon düşürücü özelliğiyle biliniyor. Ayrıca kolesterolü dengelemek için de birebir olan meyve, içinde barındırdığı kalsiyum ile diş ve kemik sağlığına da katkı sağlıyor.


KESTANE

Kestane

Kış meyvesi kestane yüksek ateşi düşürüyor ve sakinleştirici özelliğiyle stres ve depresyon gibi sorunlarla mücadelede etkin rol üstleniyor. Hücrelerin erken yaşlanmasına engel olan meyve, vücudu toksinlerden de arındırıyor! Lezzetine lafımız yok ama 2-3 adet kestanenin 1 dilim ekmek kadar karbonhidrat içerdiğini unutmadan yemek lazım.


ÇİLEK

çilek

Sigara dumanının etkilerini azaltır.

Kansere yakalanma riskini azaltır.

Mide ve bağırsak zayıflıklarını giderir.

Sakinleştirici etkisi vardır.

Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir.

Yüksek ateşi düşürür.

Suyuyla gargara yapılırsa diş taşlarının oluşmasını engeller.

Cilde canlılık kazandırır.


VİŞNE

Vişne

İçerdiği 'antosiyanin''den dolayı kas ağrılarını hafifletir.

Şeker oranı düşük olduğu için az kalori içerir.

Ateş düşürür, susuzluğu giderir.

İdrar söktürücü özelliği vardır.